QinetiQ ISSSC 13 – Overall Results and Prize Giving

Following the completion of Friday’s racing in the Snowboard Slopestyle and Alpine GS, the race officials crunched their figures and spreadsheets to produce the overall Team and Individual competition winners and placings for the 2013 Inter-Services Snow Sports Competition:

In the Snowboard events, individual awards went to:

Best newcomer: LCpl Kris Looker
Best trick: Lt Simon Mackosz RN

Overall Ladies Champion:
1st: Sgt Sarah Marriott
2nd : Lt Alex Healey RN
3rd : LPT Lucy McKenna

Overall Men’s Champion:
1st : AET Ross Taylor
2nd : Lt Mick Hawkes RN
3rd : Flt Lt James Smith

Snowboard Competition overall team winners were:

Ladies : Army Snowboard Team
Men’s : Royal Navy Snowboard Team (a historic first win)

Alpine Individual Awards were made as follows:

Best Newcomer (Female):  Capt Sarah Eckersley
Best Newcomer (Male): Craftsman Kear
Best Disabled Skier : Chief Tech Kirk

Ladies Overall Combined Champion:
1st : Capt Lizzie Cranfield
2nd : Capt Sarah Eckersley
3rd : Capt Lori Sharpe

Men’s Overall Combined Champion:
1st : Flying Officer Jo Munro
2nd : Flt Lt Howard Fielder
3rd : SSgt Mike Atkinson

The Oliver Delaney Trophy for outstanding achievement in Combined Services Winter Sports was awarded to: Capt Matt Shepherd RLC, Captain of the Army Alpine Team and Captain of the Combined Services Alpine Team that will compete at the British National championships later this year.

The Alpine competition overall team champions were:

Ladies : Army Alpine Team
Men : Army Alpine Team

In the Telemark Discipline, the overall combined individual results were:

1st : Major Chippy White
2nd : Major Rob Thorpe RM
3rd : Sgt Gordon McCrae RM

An individual award of Best Newcomer was made to Capt Darren Howells.

In the Telemark team competition the Army Men’s Team won each race and were also the combined overall winners of the Telemark competition.

Trophies awarded were as follows:

Snowboard Team SBX Winners Team F SSVC Champion Team Ladies Army
Snowboard Team SBX Winners Team M SSVC Champion Team Men Army
Snowboard Team Parallel GS Winners Team F Glass Trophy Navy
Snowboard Team Parallel GS Winners Team M Glass Trophy Army
Snowboard Team Slopestyle Winners Team F Glass Trophy Army
Snowboard Team Slopestyle Winners Team M Glass Trophy Navy
Alpine Team Downhill Winners Team F The Lord Blyth Trophy Army
Alpine Team Downhill Winners Team M BAE Systems Army
Alpine Team Super G Winners Team F Wg Cdr Cooke (RAF Calfrana) Trophy Army
Alpine Team Super G Winners Team M Hollands Trophy Army
Alpine Team Slalom Winners Team F Dick Taplin Bowl Army
Alpine Team Slalom Winners Team M Holts Branch William & Glynns RAF
Alpine Team GS Winners Team F BT Ladies Giant Slalom Trophy Army
Alpine Team GS Winners Team M BT  Giant Slalom Trophy RAF
Telemark Individual Combined Champion Indiv M Medal  & Ski Trophy Maj Chippy White
Snowboard Best Newcomer Indiv F The Johnny Lowe Cup LCpl Kris Looker
Snowboard Best Trick 2013 Nelson Pratt Trophy Indiv M/F Daulkes/Tozer Board Lt Simon Makosz
Snowboard Individual Combined Champion Indiv F RAF Finningley Sgt Sarah Marriott
Snowboard Individual Combined Champion Indiv M CS Snowboard Championships Shield AET Ross Taylor
Alpine Best Newcomer (Female) Indiv F The Pat McGill Trophy Capt Sarah Eckersley
Alpine Best Newcomer (Male) Indiv M Hill Samuel Investment Services Cfn Junior Kear
Alpine Individual Combined Champion Indiv F Flt Lt Eric Henry Cup Capt Lizzie Cranfield
Alpine Individual Combined Champion Indiv M Army, Navy and Air Force Ski Challenge Cup Fg Offr Joe Munro
Alpine Best Disabled Skier Indiv M The Coombes Cup Chief Tech Kirk
Alpine Outstanding Achievement Indiv M The Delany Trophy Capt Matt Shepherd
Telemark Team Combined Champions Team M Medal & Ski Trophy Army
Snowboard Team Combined Champions Team F McKinsey & Co IS Winning Team (Ladies) Army
Snowboard Team Combined Champions Team M McKinsey & Co IS Winning Team (Men) Navy
Alpine Team Combined Champions Team F Wilkinson Sword Trophy Army
Alpine Team Combined Champions Team M Inter Services Ski Championship Team Cup Army

And the final combined individual listings are posted below.

Alpine:
20130208_ISSSC13_Alpine-Overall_Indiv_M001
20130208_ISSSC13_Alpine-Overall_Indiv_F001

Snowboard:
20130208_ISSSC13_SB-Overall_Indiv_M001
20130208_ISSSC13_SB-Overall_Indiv_F001

The prize giving was hosted, as usual, in the auditorium at Meribel Tourist Office – CSWSA’s thanks go to the Events Director, M. Christophe Mugnier, for use of this excellent facility and for the closing reception afterwards.

Be Sociable, Share!